Final Score:
Pegasus/Propaganda (7) def BTA 2 (5)
Tied Records:
In the case of elimination:
- If 2 teams have tied records, then the tie is first broken by who beat who, if they didn't play each other then the teams will have a shootout.
- If 3 teams have tied records, the tie is broken by a shootout (regardless if they played each other or not)
In the case of semifinal placement:
- If 2 teams have tied records, then the tie is first broken by who beat who, if they didn't play each other they will draw for placement for the semis
- If 3 teams have tied records, they will draw placement numbers for the semis
The tournament must end by Sunday May 21, therefore if rain delays the semifinals too many days, the semifinals will be removed and the top 2 records overall will play the finals.
**Reminders**
- Each team is required to bring 2 umpire horses to their games
- All players must have USPA Dues paid
- Anyone on horseback (Spareholders, grooms, etc) - Wear a helmet!
Bracket 1
A. Ghurka (0,3)
B. San Pedro Ranch / W-S (0,3)
C. BTA 2 (1,2)
Bracket 2
D. Pegasus / Propaganda (2,1)
E. BTA 1 (3,0)
F. Tonkawa / Lockton (3,0)
Thursday May 4
BTA 1 (11) def San Pedro Ranch/W-S (6)
11:00am @ IC - Brazos T
Umps: K. DeCoite / N. Cifuni
3rd Man: D. Luplow
Timer: C. Middleton
Tonkawa/Lockton (10) def BTA 2 (8)
3:00pm @ Tonkawa - Main
Umps: K. DeCoite / M. Coppola
3rd Man: N. Osburg
Timer: K. Wroe
Finals of Cowboy Cup/Game 1 Delegate's Cup
Pegasus/Propaganda (8) def Ghurka (7)
5:00pm @ IC - Isla Carroll
Umps: K. DeCoite / S. Rice
3rd Man: S. Krueger
Timer: K. Wroe
Sunday May 7
BTA 1 (8) def BTA 2 (7)
10:00am @ IC - Joe Barry
Umps: K. DeCoite / T. Biddle
3rd Man: M. Wroe
Timer: K. Wroe
Pegasus/Propaganda (10) def San Pedro Ranch/W-S (4)
5:00pm @ Pegasus
Umps: B. Mudra / M. Coppola
3rd Man: J. Carlton
Timer: J. Gray
Tonkawa/Lockton (9) def Ghurka (6)
5:00pm @ Pecan Acres
Umps: S. Krueger / C. Ellis
3rd Man: S. Erskine
Timer: C. Middleton
Thursday May 11
BTA 2 (8) def Pegasus/Propaganda (5)
10:00am @ IC - Isla Carroll
Umps: K. DeCoite / H. Tejera
3rd Man: D. Luplow
Timer: C. Middleton
Tonkawa/Lockton (11) def San Pedro Ranch/W-S (9)
5:00pm @ Tonkawa - Main
Umps: K. DeCoite / M. Wroe
3rd Man: J. Carlton
Timer: K. Wroe
BTA 1 (10) def Ghurka (5)
5:00pm @ Ghurka
Umps: N. Cifuni / C. Ellis
3rd Man: KC Krueger
Timer: C. Middleton
Friday May 12
No Shootout needed
Saturday May 13
Semis
Record 2 vs Record 3
Propaganda/Pegasus (10) def Tonkawa/Lockton (7)
10:00am @ Pecan Acres
Umps: K. DeCoite / B. Middleton
3rd Man: N. Osburg
Timer: K. Wroe
Semis
Record 1 vs Record 4
BTA 2 (10) def BTA 1 (8)
3:00pm @ Tonkawa - Wilson
Umps: K. DeCoite / T. Biddle
3rd Man: S. Erskine
Timer: K. Wroe
Consolation
Ghurka vs W-S/San Pedro Ranch
5:00pm @ IC - Joe Barry
Umps: K. DeCoite
Timer: Esteban
Thursday May 18
USPA Delegate's Cup Final
Pegasus/Propaganda (7) def BTA 2 (5)
10:00am @ IC - Joe Barry
Umps: K. DeCoite / T. Biddle
3rd Man: S. Rice
Timer: K. Wroe
Practice
Tonkawa/BTA vs BTA/Lockton
3:00pm @ Tonkawa - Main
Practice
W-S vs Ghurka
5:00pm @ Ghurka
BTA 1
Chrys Beal 0
Kelly Beal 0
Matt Coppola 4
Steve Krueger 4
Goals -- 8
(3,0)
BTA 2
KC Krueger 1
Juddy Carlton 1
Jimmy Seward 3
Cody Ellis 3
Goals -- 8
(1,2)
Ghurka
Fox Benton 0
Drew Luplow 1
Bryan Middleton 3
Chris Nevins 4
Goals -- 8
(0,3)
Pegasus/Propaganda
Paul Hobby 0
David Andras 1
Nick Cifuni 3
Mason Wroe 4
Goals -- 8
(2,1)
San Pedro Ranch/W-S
Joe Fitzsimons 1
Wesley Sinor 1
Neil Osburg 2
Shane Rice 4
Goals -- 8
(0,3)
Tonkawa/Lockton
Tim Kelly 0
Hernan Tejera 3
Tommy Biddle 5
Jeff Hildebrand 0
Goals -- 8
(3,0)